| Brand | HAMILTON |
| Between lugs | 20mm |
| Case | Stainless Steel |
| Case diameter | 40mm |
| Collection | Hamilton Jazzmaster |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial colour | Black |
| Gender | Male |
| Guarantee | Official Hamilton 2 Year Guarantee |
| Movement | Quartz |
| Sku | H32461131 |
| Strap material | Stainless Steel |
| Water resistance | 50m |
