Finance is subject to status, age and affordability. 0% APR Interest Free. Find out more
Official Authorised Dealer
Free Delivery On Orders Over £30
This 42 mm Seamaster Diver 300M, with its case in stainless steel, has a blue rubber strap. The ceramic dial, in OMEGA’s own Summer Blue, is PVD-treated and has a gradient finish to reflect the watch’s level of water resistance. It also includes the 300M’s famous wave pattern.
A blue ceramic bezel with a Summer Blue enamel (Grand feu) diving scale encircles the dial, which has rhodium-plated skeleton hands and raised indexes, filled with a unique light blue Super-LumiNova.
Turning the watch over reveals a stamped commemorative Seamaster logo depicting a trident-bearing Poseidon and two seahorses: OMEGA’s 1956 original and the brand’s current design. Behind which sits OMEGA’s Co-Axial Master Chronometer calibre 8800, certified at the industry’s highest level by the Swiss Federal Institute of Metrology (METAS).
| Brand | OMEGA |
| Between lugs | 20mm |
| Bracelet | Rubber |
| Case | Steel |
| Case diameter | 42mm |
| Collection | Seamaster |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial colour | Blue |
| Gender | Male |
| Guarantee | 5 Years |
| Movement | Automatic |
| Sku | O21032422003002 |
| Water resistance | 300m |

Omega Watches
A watch is the perfect accessory that will give every one of your outfits an elegant edge. Discover the exquisite OMEGA Collection, to ensure that you choose the perfect timepiece!
From the refined delicacy of 18K Sedna™ gold watches, with an intricate automatic movement or an extraordinarily precise quartz mechanism, to the timeless style of stainless steel watches with a leather strap, the common denominator of the Swiss watches created by OMEGA is their uncompromised style and horological excellence.
Visit Us In Store
Market Cross Jewellers has 15 branches in the North East, each offering you an individual shopping experience with renowned service and exceptional quality. Each piece is selected personally by either one of our buyers or the sales staff themselves, and directly sourced from the brand, as we are authorised stockists of every brand we sell.