| Brand | Oris |
| Between lugs | 20mm |
| Case | Stainless Steel |
| Case diameter | 40mm |
| Collection | Big Crown |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial colour | Blue |
| Gender | Male |
| Guarantee | Official Oris 2 Year Guarantee |
| Movement | Automatic |
| Sku | 01 754 7785 4065-07 6 20 10 |
| Strap material | Calfskin Leather |
| Water resistance | 50m |
