| Brand | Breitling |
| Between lugs | 20.05mm |
| Case | Stainless Steel |
| Case diameter | 40mm |
| Collection | Superocean Heritage |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial colour | Green |
| Gender | Mens |
| Guarantee | Breitling Official 5 Year Guarantee |
| Movement | Automatic |
| Sku | AB3110361L1A1 |
| Strap material | Stainless Steel |
| Water resistance | 200m |