| Brand | Breitling |
| Between lugs | 22.05mm |
| Case | Stainless Steel |
| Case diameter | 42mm |
| Collection | Superocean Heritage |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial colour | Blue |
| Gender | Male |
| Guarantee | Breitling Official 5 Year Guarantee |
| Movement | Automatic |
| Sku | AB3111161C1A1 |
| Strap material | Stainless Steel |
| Water resistance | 200m |