| Brand | Breitling |
| Between lugs | 20.05mm |
| Case | Stainless Steel |
| Case diameter | 38mm |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial colour | Green |
| Gender | Unisex |
| Guarantee | Breitling Official 5 Year Guarantee |
| Movement | Automatic |
| Sku | AB3113171L1A1 |
| Strap material | Stainless Steel |
| Water resistance | 100m |